VIDEO OBSAH PRE PLEX SERVER

thumbnail multimedia plex

VIDEO OBSAH PRE PLEX – v mojom predchádzajúcom návode na PLEX media server ako docker som ukázal, ako si vytvoriť domáci media server na správu video obsahu, ako napríklad filmotéky, či domáce videá.
V tomto návode ukážem, akým spôsobom je možné si pripraviť video obsah pre domáci PLEX media server. Predmetom prvej časti bude prevod (konverzia) videa na formát H.265, ktorý podporujú takmer všetky súčastné zariadenia. Pokiaľ si chcete robiť zálohu rôznych typov filmov, ktoré máte legálne zakúpené, je možné si ich pomerne jednoducho „otagovať“. Ako dostať dostupné informácie z internetu o danom filme čo najjednoduchšie do metadát ukážem v druhej časti návodu.

Čo budeme potrebovať

  1. Na konverziu videa na formát H.265 (inak aj nazývaný HEVC) použijeme open-source softvér nazývaný HandBrakehttps://handbrake.fr/downloads.php
  2. Stiahnutie metadát a aplikáciu na hotové video, urobím prostredníctvom softvéru tinyMediaManagerhttps://www.tinymediamanager.org/download/

VIDEO OBSAH PRE PLEX – konverzia video súboru

V mojom prípade použijem ako ukážku filmu Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly. Tento titul mám legálne zakúpený.
Urobil som si rip z média do PC, ktorého veľkosť je 13 GB.

Natiahnem si súbor so zdrojovým videom cez voľbu – Open Source
Tu vidím všetky informácie o zdrojovom videu.

Nastavenie videa

Proces samotnej konverzie je pomerne jednoduchý.
V prvom kroku nastavím formát výstupu pre video
Pokiaľ si cez voľbu Presets – Import natiahnete moje nastavenia, máte 50 % pripravených. Moje nastavenie som vytvoril z rôznych tipov na internete tak, aby som dosiahol porovnateľnú kvalitu obrazu videa po konverzii so zdrojovým videom.

Súbor pre import nastavenia videa mám k dispozícii na stiahnutie.

Nastavenie audio

Následne kliknem na záložku Audio. Zmažem ponúkané voľby jazyka ktoré sa automaticky natiahnu a následne kliknem Add All. Odstránim jazykové stopy ktoré nechcem. U zostávajúcich si 2klikom otvorím detail zvukovej stopy. Premenujem zvukovú stopu, napr. Czech 5.1. Dole vyberiem formát výstupu audio stopy. Používam nastavenie AC3 Passthru, E-AC3 Passthru, DTS Pass…to jest zachovávam pôvodnú zvukovú stopu.

handbrake audio

Nastavenie titulky

Pre titulky veľmi podobne, kliknem na Subtitles zmažem ponúkané titulky, kliknem Add All. Ponechám titulky, ktoré chcem. Voľba výstupu by mala byť automaticky nastavená na Passthrough (bez zmeny), a teda nič nemením.
V prípade, že sú k dispozícii iné načasované titulky, ktoré chcete individuálne pridať, je to možné cez Add a následne cez Import SRT alebo Import SSA.

V spodnej časti nastavím názov exportovaného video súboru. Ja som si zvolil Pirates of the Caribbean The Curse of the Black Pearl (2003) – h265.mkv

subtitles handbrake

Pre spustenie procesu konverzie kliknem hore na zelené tlačítko Start.


Dĺžka spracovania je individuálna v závislosti od rozlíšenia zdroja videa (720p, 1080p, 4K…), obsahu videa (statické scény sú prevedené rýchlejšie ako akčné scény) a od výkonu hardvéru PC na ktorom sa robí konverzia.
V mojom prípade čas konverzie vychádza zhruba 0,75 : 1 k času videa. To jest hodinu zdrojového videa v rozlíšení 1080p moje PC urobí za zhruba 45 minút.

Výsledok

Prečo sa týmto celým zaoberám? Pokiaľ teda uchovávam porovnateľnú kvalitu videa, je zásadný rozdiel vo veľkosti súboru.
Veľkosť originálu zdrojového videa – 13 GB
Veľkosť videa po konverzii – 6,8 GB
V matematickom vyjadrení sa bavíme o cca 48 % úspore miesta.

Metadáta pre video súbor

Na stiahnutie a použitie metadát pre môj video súbor použijem softvér tinyMediaManager.
Pokiaľ Vám nepostačujú základné funkcie vo verzii zdarma, podporte výrobcu zakúpením licencie v cene 10 € na rok.

Nastavenie softvéru – jednotlivé snímky obrazoviek si môžete stiahnuť tu.

Nastavil som si 2 adresáre kde má softvér hľadať filmy (Movies) a kde má hľadať seriály (TV shows). Po kliknutí na Update sources mi našlo film.

update sources

Klikneme na a vyskočí nám okno kde môžeme zvoliť zdroj informácií o videu a jazyk, v ktorom sa majú informácie stiahnuť. V mojom prípade som ponechal češtinu (prípadne je možné vybrať slovenčinu). Klikneme OK.

search option

Stiahnu sa nám jednotlivé obrázky pre pozadie, bannery…

yinymm fanart

V poslednom kroku premenujeme názov videa a adresár. Stačí kliknúť na oranžovú ikonu Rename & Cleanup a softvér premenuje adresár, v ktorom je video uložené spoločne s názvom súboru podľa nastavení, ktoré sú uložené v Nastaveniach tinyMediaManager.

Video obsah pre plex server – hotovo

V PC máme všetko hotové a zostáva nám už len nahrať adresár s obsahom na PLEX media server a necháme aktualizovať PLEX knižnicu.

##### DOSLOV #####
Tvorba obsahu týchto stránok mi zaberá čas, počas ktorého sa snažím dodržiavať pitný režim.
Budem veľmi rád, ak ma v tomto kroku starostlivosti o životosprávu podporíte a prispejete na chod môjho „pivomatu“.
Ďakujem.
Odkazy na zaslanie príspevku.
Patreon – https://www.patreon.com/vawaver
Paypal – https://www.paypal.com/paypalme/vawaver
Revolut – https://revolut.me/antone9rp
NordVPN – môj odkaz

2 myšlienky na “VIDEO OBSAH PRE PLEX SERVER

    1. Samozrejme je to možné. V nastavení Zvuku miesto Passthrough je treba si vybrať výstupný formát zvuku (napr. AAC) a nastaviť parametre výstupu, kde je jednou z možností aj Stereo.
      Doporučenie na správne nastavenie ale nemám, nakoľko uprednostňujem 5.1 alebo DTS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *