HARDVÉR NA DOMÁCI SERVER

aky hardver na domaci server

Dnešný článok chcem venovať domácim kutilom, ktorí sa dospeli k životnému momentu, kedy zvažujú akou cestou sa vydať pri či už budovaní, alebo prestavbe svojej domácnosti z pohľadu IT technológií.

Keďže som si touto cestou prešiel pomerne nedávno, chcem sa podeliť o svoje skúsenosti a postrehy.

Existuje niekoľko dôvodov, pre ktoré som sa začal rozhodovať, že si to doma chcem urobiť inak. Pozrime sa teraz spoločne na ne.

PREČO SOM UVAŽOVAL O ZMENE

Asi najzásadnejší faktor, ktorý ovplyvnil moje uvažovanie bola zmena internetového pripojenia, a teda konkrétne prechod na optické pripojenie. Tento fakt mi poskytol celkom inú perspektívu.

Čo mám doma teraz vs čo chcem v budúcnosti?

 • Cloudové služby – s rozvojom dostupnosti vysoko-rýchlostného pripojenia internetu, som si položil otázku, aké možnosti mi toto otvára z hľadiska služieb, ktoré aktuálne na internete využívam.
  Externý cloud som využíval na zálohy zariadení, fotografií, rodinných videí, hudby zdieľanie obsahu s rodinou a známymi…
  Zásadnou vecou v tomto prípade je fakt, že vlastníkom obsahu cloudových služieb je ich poskytovateľ, čo považujem za zásah do súkromia.
  Ako si ho ochrániť? Riešením bolo si rozbehať vlastné cloudové úložisko, čo v mojom prípade predstavuje projekt Nextcloud. Získal som slobodu nakladať si s vlastným obsahom podľa ľubovôle bez toho, aby mi cudzí subjekt riadil, obmedzoval či nahliadal do môjho súkromia. Nextcloud je open-source projekt a je k dispozícii zdarma.
 • Smart Home – zopár chytrých zásuviek, lampičiek, merače teploty, vlhkosti, vypínače, robotický vysávač… všetko má svoju samostatnú aplikáciu v mobile. Ako to všetko dostať centrálne pod jednu strechu? A tak som sa dostal k Home Assistant. Je to open-source projekt, a teda zdarma, ktorý mi umožňuje ovládať moje domáce zariadenia jednou aplikáciou aj mimo domu.
 • Domáce multimédiá – po diskoch na domácich PC sa mi povaľoval či už videoobsah (domáce videá a zakúpené filmy), alebo hudobný obsah (zakúpené CD), ktorý som si nagraboval a prekonvertoval. Ako využiť vysokorýchlostný internet tak, aby som mal všetko dostupné nielen doma ale aj mimo neho? Po porovnaní možností rôznych projektov mi z toho najlepšie vyšiel PLEX media server.
 • Webhosting – prečo platiť za niečo, čo mi rovnako vie bežať doma? Tu som siahol po riešení – WordPress.

FINANČNÝ POHĽAD

Taktiež bolo nutné sa na to pozrieť z hľadiska financií.
Dovtedy mesačná náklady za externé cloudové služby pre všetkých členov rodiny, platby za Lastpass, webhosting a iné služby z ročného pohľadu dosahovali nezanedbateľné 3ciferné číslo v eurách, čo bol rozhodne silný argument.

Toto boli pre mňa hlavné dôvody prečo sa zo mňa stal domáci kutil.

A tu sa dostávam k jadru – na akom zariadení toto rozbehať?

HISTÓRIA

Moja genéza bola nasledovná.
Začínal som s Home Assistant na RPI 3, Nextcloud som si otestoval na staručkom notebooku, neskôr som si skúsil Microserver.
Bohužiaľ tieto zariadenia mali svoje limity a omedzenia, či už z hľadiska výkonu, stability ale aj z pohľadu prípadného škálovania.

Ako aj u služieb, musel som si premyslieť ako tieto fakty zohľadniť a pretaviť do jediného zariadenia, ktoré bude nielen všetko aktuálne zvládať, ale umožní si nechať otvorené dvere aj do budúcnosti.
Taktiež som musel zakomponovať do úvahy, kto ďalší bude tieto služby okrem mňa využívať, inak povedané koľko zariadení sa v priebehu dňa bude súčastne pripájať.
Vrchnú hranicu som si stanovil na naraz pripojených 15 používateľov .

Podľa myšlienky „Používatelia sa delia na 2 kategórie. Na tých čo zálohujú, a tých čo budú zálohovať !“ som rovnako musel pamätať na situáciu – čo keď sa niečo … a teda vyriešiť aj otázku zálohovania.

MOŽNOSTI HARDVÉRU

Čo sa týka hardvérovej stránky pripadali úvahy tieto možnosti.

 • Raspberry
 • NUC
 • NAS
 • MicroServer
 • VPS server
 • vlastný server

Raspberry

Zaujímavé zariadenie s nízkou energetickou náročnosťou, vhodné pokiaľ na ňom bežia nenáročné služby, ktoré nevyžadujú častý zápis a čítanie na disk. Má svoje opodstatnenie pre prípad, že chcem využiť len minimum súčasne bežiacich služieb.
Úzke miesta – použitie MicroSD karty, ktorá býva najčastejším dôvodom problémov. Áno, novšie modely podporujú bootovanie aj z externého HDD. Ďalším obmedzením sa môže javiť aj množstvo RAM. K dispozícii sú možnosti 4 GB alebo 8 GB.
Cena zariadenia
4 GB verzia + príslušenstvo – zhruba 96 €
8 GB verzia + príslušenstvo – zhruba 125 €

NUC

Malé, šikovné spratné zariadenie s nízkou spotrebou elektriny. Osobne ho viac vnímam ako vhodnú náhradu za stolný PC, kedy potrebujeme pracovať aj s desktopovým rozhraním. Nevýhodou sa môže javiť u niektorých lacnejších typov fakt, že je potreba dokúpiť RAM a HDD čo zvyšuje konečnú cenu zariadenia.
Cena zariadenia
NUC s CPU i3 bez HDD a RAM – cca 300 € (bez RAM a HDD)

NAS

Toto zariadenie sa mi javilo ako vhodné riešenie. Zapojím a nič neinštalujem, nakoľko obsahuje všetky potrebné služby, prípadne niektoré je možné doinštalovať ako docker. Ideálne na domáce zálohovanie, alebo miesto pre multimédiá.
Je treba si povedať nielen A, ale aj B.
Verzie na domáce použitie obsahujú v základe 1-2 GB RAM a slabšie procesory, ktoré by pri vyťažení ďalšími službami, resp. pri prístupe viacerých používateľov súčasne, nemuseli stíhať poskytovať služby.
Cena zariadenia
Synology – od 340 € vyššie (bez HDD)

MicroServer

Ďalšia zaujímavá možnosť a na prvý pohľad ideálne riešenie. Nainštalujem si čo potrebujem, bez toho aby som musel mať niečo predinštalované od výrobcu. Či sa vydám cestou jedného linuxového serveru, alebo z toho urobím stroj bežiaci na virtualizačnom softvéri PROXMOX… všetko sa javilo ako jasný víťaz, až do momentu pokiaľ som sa nedostal k cene.
Cena zariadenia
HPE ProLiant MicroServer Gen10 Plus G5420 3.8GHz 2-core 8GB-U – cca 930 € (bez HDD)

VPS server

V tomto prípade ide o riešenie, kedy si prenajímam virtuálny server od poskytovateľa týchto služieb. To jest nemám doma žiadne železo. Hardvér je umiestnený u poskytovateľa a ku všetkému pristupujem len prostredníctvom internetu.
Pre mňa toto nebola cesta, nakoľko v tomto prípade neviem nič využiť lokálne (prehrávanie videa či hudby) a v prípade výpadku internetu je to nefunkčné riešenie. Okrem toho opätovne strácam súkromie, nakoľko sú moje dáta umiestnené mimo domov.
Cena služby
16 GB RAM, CPU 4C/8T, 2×1 TB miesta – cca 107 € mesačne a teda 1 284 € ročne.

MOJE CESTA

Každé z týchto riešení má svoje pre a proti.
Vzhľadom na moje potreby a nároky, som vyššie uvedené zariadenia postupne vylúčil z dôvodov, či už to bol nevyhovujúci výkon, nemožnosť rozšírenia o RAM, vysoká cena zariadenia atď.
Môže sa zdať, že som príliš náročný a to čo chcem je nemožné dosiahnuť za rozumné peniaze.

A tak som si začal vyberať komponenty na vlastný domáci server.
Môj výber:


GIGABYTE H410M H
57,90 €
GIGABYTE 8GB DDR4 2666 MHz CL16 – 2 ks = 16 GB RAM69,80 €
Intel Pentium G6400 2C/2T 4 GHz55,90 €
Fortron FSP300-50AHBCC 85+27,90 €
EVOLVEO M1 čierna23,90 €
SPOLU235,40 €
HDD WD Red Pro 3,5″, 4TB, 7200RPM, 256MB cache – 2 ks266,12
CENA CELKOM501,52 €
 • Ceny boli platné na začiatku roka 2021

VÝSLEDOK

Čo som dosiahol:

 1. Softvér – na serveri mám nainštalovaný PROXMOX (open-source virtualizačná platforma) pod ktorou mi aktuálne beží 2x Ubuntu server s docker službami, 1x LXC kontajner kde bežia taktiež docker služby uvedené vyššie. Ďalším samostatným serverom je Home Assistant.
  Sumár – 4x samostatne bežiace servery so spotrebou 8 GB RAM (ďalších 8 mám rezervu)
  Výhodou je diverzifikácia rizika, to jest v prípade že vznikne problém na jednom virtuálnom serveri, zbytok serverov beží ďalej.
 2. Finančný pohľad – jediná investícia bol samotný server, čo pri zrovnaní nákladov na iné zariadenia bol jednoznačný víťaz z pohľadu cena vs výkon.
  Náklad na externé služby alebo softvér – 0 €.
  Spotreba elektriny – cca 35 € ročne
  Môj jediný náklad je čas venovaný starostlivosti.
 3. Hardvér – pokiaľ v budúcnosti bude potrebné navýšenie RAM alebo doplnenie nového HDD, mám stále otvorené dvere.
 4. Zálohovanieprvá úroveň zálohovania je riešená na úrovni serveru. Nakoľko mám 2 rovnaké disky, nainštaloval som ich ako RAID1, to jest jeden disk sa zrkadlí na druhý a teda v prípade že sa jeden poškodí, odpojím ho a celý systém funguje ďalej.
  Druhá úroveň – samotný PROXMOX obsahuje automatizovaný systém zálohovania a teda sa jednotlivé virtuálky zálohujú samostatne vo zvolených intervaloch na externé zariadenie.
  Veľmi si taktiež cením možnosť tvorby Snapshots v PROXMOX, kde pred vážnejším zásahom či aktualizáciou na virtuálke, si mám možnosť vytvoriť aktuálnu snímku virtuálky.

AKÉ SLUŽBY DENNE VYUŽÍVAM

Pre stručný prehľad uvádzam, čo všetko je si pomerne jednoducho, bez hlbších znalostí z prostredia IT, rozbehať v každej domácnosti, a ktoré sú využívané na dennej báze.

 1. Nextcloud – vlastné cloudové úložisko.
 2. Home Assistant – ovládanie všetkých smart zariadenií z jedného miesta.
 3. PLEX media server – filmotéka a hudobný server.
 4. Tautulli – kompletná štatistika využívania PLEX serveru zdarma.
 5. WordPress – hosting vlastných webových stránok z domu.
 6. Bitwarden – vlastný správca hesiel (obdoba Lastpass)
 7. qBittorent – torrentový klient
 8. InfluxDB databáza – využitie napríklad pre Home Assistant, kde sa mi ukladá celá história dát. Teploty, vlhkosti…
 9. AdGUARD server – filter internetovej komunikácie, blokovanie reklám, ochrana súkromia, ochrana pred malvérom…
 10. Wireguard – vlastná VPN (obdoba OpenVPN) pre bezpečné pripojenie sa do domácej siete, pokiaľ som mimo domova.
 11. Calibre web server – moja centrálna knižnica elektronických kníh.

ZÁVER

Netvrdím že toto riešenie je ideálne, predpokladám, že sa to dá vymyslieť ešte dokonalejšie.
Z môjho uhlu pohľadu je aktuálne postačujúce na domáce použitie.
Jedno zariadenie

 • s dostatočným výkonom
 • s rezervou do budúcnosti
 • bez poplatkov za licencie
 • bez softvérových omedzení
 • nízkou spotrebou elektrickej energie
 • za prijateľnú cenu

Ako sa to pozdáva Vám?

2 myšlienky na “HARDVÉR NA DOMÁCI SERVER

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *